Tajné slunce - hudební skupina | www.tajneslunce.345.cz

Web: tajneslunce.345.cz    Kontakt - Contact: tajneslunce@gmail.com (Kristýna Slomková)
Tajné slunce


Přidejte si nás na Facebook

Historie

Vznikli jsme v noci na Nový rok 1999. Co vnesli zakladatelé: kytarista Filip původní písničky, Dan Kahuda charakteristickou niněru a Honza Kolář jazzová kytarová sóla.

1999 - Filip organizačně improvizoval. Špatně nazvučené koncerty bez zkoušení vedly k tomu, že Honza Kolář skončil. Vzpomínáme na naše začátky v klubu Dr. Voják v Praze - Motole a skvělý víkend v Kostelci nad Labem, kde jsme amatérsky nahráli první záznam.

2000 - Dan se hodně angažoval ve své druhé skupině Dubia Fortuna. Dění v Tajném Slunci stagnovalo. Filip přivedl zpěvačku a autorku písní Terezu Viktorovou. Proběhly společné koncerty s Dubií Fortunou a s nimi vznikla další amatérská nahrávka. Dan si pořídil své první dudy.

2001 - Dan skončil v Dubii Fortuně a ujal se u nás role vedoucího. Začalo pravidelné zkoušení. Šermířská skupina Berounští měšťané nás přizvala ke spolupráci na programu o starých Slovanech s lidovkami nejrůznějších slovanských národů od střední Evropy po Balkán. Filip se musel naučit hrát na balalajku a jednu píseň dokonce na balkánské gusle. Přišly Tamara Kováčová s irským bubnem bodhránem, houslistka Karolína Hudcová a perkusistka a saxofonistka Katka Crhová.

2002 - Ve spolupráci s divadlem TotO vznikl autorský hudební doprovod divadelní hry Vij podle N. V. Gogola. Z divadla k nám přišel basák Honza Koubek.

2003 - Karolína přivedla bubenici Kristýnu Slomkovou. S Berounskými Měšťany jsme účinkovali na festivalu v běloruském Ňasviži, kde jsme nečekaně přišli k prvnímu CD, neboť demonahrávky byly zařazeny do oficiálního kompilátu. Zahráli jsme si na volné scéně folk-festivalu ve Viljandi v Estonsku. Dvojkoncerty na pozvání skupiny Původní Bureš nám umožnily dostat se do známějších klubů jako např. Malostranská Beseda. Fotografové Martin Wágner, Filip Singer a Honza Kohel nás přizvali ke spolupráci na putovním projektu Rusko na dlani s beatovou verzí ruských lidovek; hostovala houslistka Zdenka Hudcová. Ustálila se čtyřčlenná sestava: Filip, Dan, Honza a Kristýna.

2004 - Souvislé zkoušení a hodně koncertů. Kvůli pracovnímu vytížení Honzy často hostovali basisté Standa Martan a Markéta Slomková. Na bicí občas zaskakoval Jarda Čížek. Začala práce na demonahrávce, ale vlekla se. Nakonec se objevil náš dvorní zvukař Milan Andrle a nahrávání se pohnulo dopředu. Do kapely se vrátil saxofon v podání Jakuba Vostatka.

2005 - Jakuba vystřídala saxofonistka Kristýna Franková. Nahráli jsme dvoj-CD ...pořád dokola a no pyccku a pokřtili ho v Praze v klubu Modrá vopice. Začalo se o nás mluvit a psát. Naše písničky se poprvé objevily v rozhlase. Ke konci roku jsme se rozhodli připravit další CD.

2006 - Připravili jsme dvoj-CD Dvojka a ...skORO. Smutnou zprávou pro nás byl fakt, že Kristýna Franková jako stálý člen skupiny končí, dobrou zprávou bylo, že místo, které v naší zvukové koláži zbývá pro dech, zaujala Jana Modráčková, kterou můžete slyšet na některých nahrávkách na CD. Zahráli jsme si na festivalu v Polsku.

2007 - Znovu se dala dohromady skupina Traband, za což jsme moc rádi, ale dostali jsme se tím do situace, že Jana by přes veškerou snahu na nás neměla tolik času, kolik bysme potřebovali. Tak se u nás objevila nová saxofonistka Petra Drahoňovská. Zahráli jsme si na festivalu Prague Fringe a ohlasy na nás byly nečekaně kladné. Zahráli jsme si také v pořadu Noc s Andělem na ČT2, což jsme si moc užili.

History

The band was established during the night to 1st January 1999. Filip's guitar and original songs, Dan Kahuda's hurdy-gurdy and Honza Kolář's jazz guitar solos made an extraordinary sound.

1999 - Filip was not a succesful manager. The terrible sound of concerts without any practicing made Honza Kolář leave the band soon. Still we enjoyed our first performances in a small club called Dr. Voják in Prague and the weekend when we recorded our first songs.

2000 - As Dan was engaged in his second band Dubia Fortuna, the activities of The Hidden Sun went to stagnation. Filip brought Tereza Viktorová, a singer and a song writer. There were several doubleconcerts with Dubia Fortuna and we recorded another set of songs with them. That year Dan started to play the bagpipes.

2001 – Dan left Dubia Fortuna and started the basic management with regular rehearsals. Sword-fighters Berounští měšťané asked us to take part in a programme about old Slavic tribes with folk songs from central Europe and the Balkans. Filip had to learn playing some balalaika and even the gusle – a Balkan one-string instrument. Tamara Kováčová (the Irish bodhrán), Karolína Hudcová (the violin) and Katka Crhová (the saxophone and percussions) joined the band.

2002 – Original music and songs were written for TotO Theatre's plays. One of the actors Honza Koubek (the base guitar) joined our band.

2003 - Karolína brought Kristýna Slomková (the drums). We took part in a festival in Nyasvizh, Belarus with Berouští měšťané. Unexpectedly, our first official CD was released - 2 of our songs were chosen for the official promo. We played on a free stage of the international festival in Viljandi, Estonia. Invited by Původní Bureš (a popular Czech independent band) to play several double concerts, we got to several well-established clubs. Photographers Martin Wágner, Filip Singer and Honza Kohel invited us to cooperate on a travelling exhibition about today's Russia with rock versions of Russian folk songs; as a guest there was Zdenka Hudcová (the violin). The four-member core was set: Filip, Dan, Honza and Kristýna.

2004 – Regular rehearsals and many concerts. Honza was busy at work so Standa Martan and Markéta Slomková substituted the base. Sometimes Jarda Čížek substituted the drums. We started recording a demo but the work was wearing on. Luckily we met sound engineer Milan Andrle who helped us a lot. Saxophone player Jakub Vostatek came to our band.

2005 – Jakub left and his saxophone was replaced by Kristýna Franková. We recorded the double-CD ...pořád dokola in Czech and no pyccku in Russian. We were noticed by the Czech media and quite positively accepted. Our songs started to be played on the radio. By the end of the year we started getting ready for a new CD.

2006 – We recorded double CD Dvojka and ...skORO. A sad piece of news for us was that Kristýna Franková is not going to play on with us as a permanent member. The good piece of news was that the space left in the sound of our band was occupied by the trumpet player Jana Modráčková and you could already hear her in some of the recordings on the CDs. We played on a festival in Poland.

2007 - Traband (which is a very good Czech band) started performing again, which we were very happy for, but it meant that Jana Modráčková, who is one of the members, would not have as much time as we needed. That was why the saxophone came back, this time played by Petra Drahonovska. We were positively appreciated when playing for Prague Fringe Festival. We really enjoyed playing live on Czech national channel in Noc s Andělem programme.

www.345.cz